Suhtes sotsiopaadiga

Ma kohtan oma vastuvõttudel tihti inimesi kes on suhetes, kus nendega käitutakse halvasti, kuid nad ei suuda aru saada, miks ja mis teise poole selleni viib, et tühjast tekib tüli mis läheb kui kulutuli eriti inetuks. Kui natuke jälgida ühiskonda, siis meie ümber on üsna palju antisotsiaalsete häiretega inimesi. Ehk miski on need inimesed muutnud selliseks, et neis puudub empaatia ja hoolivus ning asemel on hoopiski manipuleeriv käitumismuster ja usalduse kuritarvitamine.

Sotsiopaatia ehk antisotsiaalne isiksusehäire on psühholoogiline seisund, mida iseloomustab inimese kalduvus ignoreerida sotsiaalseid norme ja reegleid, samuti empaatia puudumine teiste inimeste suhtes. Sotsiopaadid on tihtipeale manupuleerivad, impulsiivsed ja neil on sageli raskusi moraalsete ja eetiliste piiride järgimisega.

 Kas nad on sellisena sündinud? Ei, see ei pea nii olema, tihtipeale muudab keskkond või lapsepõlve traumad inimesed sellisteks. Eriti hoolimatu kasvatus ehk teisisõnu armastuse puudumine vanemate poolt lapsepõlves.

Sotsiopaadid võivad olla tutvudes äärmiselt võluvad, meeldivad ja karismaatilised, jättes endast mulje nagu nad oleksid kõige hoolivamad ja soojemad inimesed. Nad oskavad lugeda emotsioone ja vajadusi, täites vastaspoole ootused nagu ideaalsed partnerid. Teevad komplimente, on humoorikad, kõik armastavad neid seltskonnas.

Ometi kui suhe on juba alanud ja usaldus loodud, hakkavad sotsiopaadid aeglaselt ning segaseid signaale õhku jättes vaikselt keskkonda mürgitama.

Tihtipeale algab see kummaliste süüdistustega, õelutsemise ja valetamisega. Pidevalt jättes tunde, et oled teinud midagi valesti, oled ebapiisav ja kasutu. Selline emotsionaalne väärkohtlemine viisil mis tekitab segadust, et ei saagi aru milles täpsemalt süüdi oled või mida valesti tegid, kuid sunnitakse vabandama ja ennast kehvasti tundma. Siinkohal tooksin isegi välja karistamise mis on eriti vastik viis kedagi nurka suruda. Tihtipeale karistatakse vaikusega. Lapsik ning madal viis teise inimesega käituda. Mis on eriti kurb, enamasti ühistele tuttavatele mure kurtes tihtipeale ohvrit ei usuta, sest kõnealune isik on alati seltskonnas kõige säravam ja ilusam täht ning kuidas tema selliselt käituks…

Sotsiopaadid ei tunne empaatiat, mistõttu nad ei mõista ega hooli oma partneri emotsionaalsetest vajadustest. Võivad teha või öelda asju, mis põhjustavad valu, kurbust ja segadust, aga nad ei tunne kahetsust, vastutust ei oma tegude või sõnade eest. Nii jäädakse tihtipeale lõksu üritades mõista, et miks teinepool sedasi käitub. Sedalaadi käitumisega seotud muutused on alati väga järsud ja tekitavad mõistmatust.

Sellised kaaslased janunevad tihtipeale võimu ja kontrolli järele. Üritatakse suhetes domineerida ja kontrollida partnerit, kasutades emotsionaalset manipulatsiooni, hirmutamist või isegi verbaalset/füüsilist vägivalda. Eesmärk ikka allutada teine inimene, panna ta kahtlema iseendas ja oma väärtuses. Päris õudne kas pole?

 Kuna sotsiopaadid suudavad esialgu luua väga usaldusväärse ja sümpaatse kuvandi, on raske kohe mõista, et nende käitumise taga peitub manipulatsioon. Sageli on ohvrid juba emotsionaalselt investeerinud, enne kui nende partneri tõeline olemus avaldub. Lisaks võivad sotsiopaadid oma ohvrit isoleerida teistest, luues olukorra, kus ohvril pole tuge ega selget perspektiivi. Ideaalne viis kuidas oma kaaslane allutada kui tugisüstem on kaotatud.

Selliste suhete puhul on oluline alati usaldada oma sisetunnet. Kui ikkagi alguses tundub juba, et asi on liiga hea, et olla tõsi, ei tasu lasta võlul end täielikult pimestada. Punastele lippudele tuleb pöörata tähelepanu! Manipulatsioon, süüdistamine, valetamine, vastutusest kõrvale hiilimine ei ole tervisliku suhte märgid. Samuti ei ole asi õige kui kaaslane võõrutab Sind Sinu lähedastest ning sõpradest.

Kui Sa tundsid täna ennast siit postitusest ära, siis ära jää oma murega üksi!

Ikka selgeid mõtteid soovides

Merily