Lucid dream ehk teadlik unenägu

Kas oled kunagi unes teadvustanud, et näed und? See tunne, kui äkki mõistad, et kõik ümbritsev on sinu loodud unenäomaailm, on tõeliselt erakordne. Selline kogemus on selge unenägu ehk teadvustatud unenägu, mida inglise keeles tuntakse kui lucid dreaming.

Mis on “lucid dream” ehk kirgas ehk selge unenägu?

Kirgas unenägu on unenägu, kus sa teadvustad endale, et näed und, kuid ei ärka üles. Selle asemel jätkub sinu unenägu, kuid nüüd oled sa selles teadlik osaleja. Paljud inimesed suudavad selgetes unenägudes isegi oma unenäomaailma teadlikult juhtida – muuta sündmusi, lennata, kohtuda erinevate tegelastega või külastada eksootilisi paiku.

Kirgas või ka selge unenägu avab ukse sellisesse maailma, kus kõik on võimalik ja ainult sinu kujutlusvõime seab piirid.

Selgete unenägude maagiline pool

Meie esivanemad on unenägusid pidanud pühaks ja maagiliseks nähtuseks. Paljudes kultuurides usuti, et unenägudes rändab hing kehast välja ja kohtub teiste hingede, jumalate või esivanemate vaimudega. Šamaanid kasutasid unenägusid, et saada teadmisi ja tervendada.

Kui vaatame Eesti rahvatraditsioone, siis unenägusid peeti tihti enneteks või sõnumiteks nähtamatust maailmast. Meie vanaemad oskasid unenägusid tõlgendada ja nendest järeldusi teha. Näiteks kui nägid unes vett, tähendas see pisaraid, aga kui nägid hobust, ootas ees õnn ja edu.

Selgeid unenägusid võib vaadelda kui võimalust suhelda oma alateadvusega otsesemal viisil. See on sinu sisemaailma peegel, kus kõik tegelased, kohad ja sündmused on sinu enda loodud. Seega võid selgetes unenägudes kohata oma varjatud hirme, soove ja tundeid.

Kui koged unenäos hirmutavat olukorda, näiteks uppumist unes, võib selge unenäo teadvustamine aidata sul hirmu ületada ja olukorda muuta. Sa võid õppida unenäos ujuma või hoopis muuta vee lillede väljaks. See on nagu sinu enda loodud filmi režissööriks saamine – sinu kätes on kõik võimalused muuta oma unenäo käiku.

Selgete unenägude teaduslik seletus

Selgete unenägude maailm on köitnud uneuurijaid juba aastakümneid. Esimesed teaduslikult tõestatud selged unenäod dokumenteeriti 1970. aastatel, kui uneuurijad avastasid, et inimesed saavad unenäos teadvustada oma seisundit ja anda teadlikke signaale välismaailmale silmaliigutuste kaudu.

Selged unenäod esinevad kõige sagedamini REM-une faasis, kui aju on väga aktiivne ja sarnaneb ärkveloleku seisundiga. See on aeg, mil sinu aju töötleb emotsioone ja kogemusi, lõimides neid juba olemasolevate mälestustega. Öö jooksul läbid umbes 4-6 REM-une tsüklit, mis tähendab, et sul on mitu võimalust selgeks unenäoks.

Mõnele inimesele tulevad selged unenäod loomulikult, samas kui teised peavad neid teadlikult arendama. Põnev on see, et selgete unenägude võime ei ole seotud vanuse, soo ega isegi mitte loomingulisusega – see on oskus, mida igaüks saab arendada, just nagu jalgrattaga sõitmist või ujumist.

Kuidas kogeda selgeid unenägusid?

Selgete unenägude kogemine ei ole kaasasündinud anne, vaid oskus, mida saab arendada. Siin on mõned lihtsad viisid, kuidas suurendada selgete unenägude tõenäosust:

  1. Pea unenäopäevikut. Kirjuta hommikul üles kõik, mida unenäost mäletad. See aitab sul unenägusid paremini meelde jätta ja märgata korduvaid mustreid. Paljud inimesed avastavad, et juba päeviku pidamine suurendab unenägude selgust ja meeldejäämist.
  2. Tee reaalsuse kontrolle. Küsi endalt päeva jooksul mitu korda: “Kas ma näen praegu und?” Vaata oma käsi, kella või teksti – unenäos käituvad need asjad tihti ebatavaliselt. Kui see muutub harjumuseks, hakkad seda tegema ka unenägudes.
  3. Keskendu enne magamaminekut kavatsusele näha selget unenägu. Ütle endale: “Täna öösel teadvustan, et näen und.” Kujuta ette, kuidas märkad unenäos, et see on unenägu, ja kuidas tunned rõõmu sellest avastusest.
  4. Kasuta energia tööriistu nagu kristallid, mis toetavad intuitsiooni ja selgust. Ametüst ja lasuriit on tuntud unenägusid toetavate kristallidena. Aseta neid oma voodi kõrvale või pane ööseks padja alla, et nende energia toetaks sinu unenägude selgust.

Selgete unenägude kasutegurid

Selged unenäod ei ole lihtsalt põnev kogemus, vaid võivad pakkuda ka mitmeid eeliseid sinu igapäevaelule ja heaolule:

  1. Hirmude ületamine. Unenäos saad turvaliselt silmitsi seista oma hirmudega, olgu selleks kõrgus, ämblikud või avalik esinemine. Kuna teadvustad, et oled unenäos, tunned end turvaliselt ja saad harjutada hirmule vastu astumist.
  2. Loovuse arendamine. Unenäomaailmas pole piire – sa võid luua fantastilisi maastikke, muusikat või kunstiteoseid, mis ärkvelolekus poleks võimalikud. Paljud kunstnikud ja heliloojad on ammutanud inspiratsiooni just unenägudest.
  3. Probleemide lahendamine. Mõnikord leiab alateadvus lahendusi, milleni teadlik mõtlemine ei jõua. Selges unenäos saad küsida oma alateadvuselt nõu. Olen kohanud inimesi, kes on unenägudes lahendanud keerulisi töö- või suhtlusprobleeme, mis neid päriselus pikalt vaevasid.
  4. Vaimne areng. Mõned inimesed kasutavad selgeid unenägusid meditatsiooniks või vaimseks uurimiseks, kohtudes oma sisemise tarkusega. Unenäomaailmas võid kohtuda oma sisemiste teejuhtide või õpetajatega, kes aitavad sul mõista oma eluteekonda.
  5. Lihtsalt lõbu! Kujuta ette, et saad öö jooksul lennata üle metsade ja mägede, sukelduda ookeani sügavustesse või ronida kõrgeimatesse tippudesse ilma füüsiliste piiranguteta. Selged unenäod pakuvad seiklusi, mis päriselus oleksid võimatud või ohtlikud.

Selgete unenägude varjuküljed

Kuigi selged unenäod on enamasti positiivne kogemus, tasub teada ka võimalikke varjukülgi:

  1. Unekvaliteet. Liiga intensiivne selgete unenägude praktiseerimine võib mõjutada une kvaliteeti, kuna REM-uni muutub aktiivsemaks ja sedasi ei puhka sa korralikult välja. Kui märkad, et oled päeval väsinud, tee selgete unenägude praktiseerimises paus.
  2. Uneparalüüs. Mõnikord võib selgete unenägude praktiseerimine suurendada uneparalüüsi esinemise tõenäosust. See on seisund, kus ärkad vaimselt, kuid keha on endiselt une paralüüsis. Kuigi see pole ohtlik, võib see olla hirmutav kogemus.
  3. Reaalsuse hägustumine. Mõned inimesed kogevad pärast intensiivseid selgeid unenägusid lühiajalist segadust selle suhtes, mis on reaalne ja mis mitte. Selle vältimiseks tasub luua kindlad hommikurituaalid, mis aitavad sul unenäomaailmast pärisellu naasta.
  4. Kui oled unega hädas, siis väldi selgete unenägude praktiseerimist ning aseta voodi alla nefriit ja enda kõrvale tervisekaitse nukk.

Selgete unenägude kogemine igapäevaelus

Selgete unenägude praktiseerimine võib olla nagu väike seiklus, mida saad ette võtta iga öö. Kujuta ette, et lähed magama teadmisega, et võid ärgata hoopis maagilises maailmas, kus sina oled looja.

Hiljuti jagas üks klient minuga sellist kogemust: “Mu unenäod olid alati segased ja ebameeldivad. Siis hakkasin pidama unenäopäevikut ja proovima selgeid unenägusid. Algul ei juhtunud midagi, aga umbes kuu aja pärast ärkasin unes. Olin oma lapsepõlvekodus ja mõistsin äkki, et see on unenägu. Vaatasin oma käsi ja need olid veidi läbipaistvad. Otsustasin proovida lennata ja see õnnestus! Hõljusin üle meie vana õunapuuaia ja see oli nii vabastav tunne. Ärgates olin täis energiat ja rõõmu.”

Teine klient aga rääkis sellise loo: “Nägin und, et olin metsas ja äkki mõistsin, et see on unenägu. Selle asemel, et kartes põgeneda, otsustasin ma puudega rääkida. Küsisin neilt nõu oma elus oleva probleemi kohta ja üllatuslikult sain vastuse, millele ma ärkvel olles polnud mõelnud. See oli nii lihtne lahendus!”

Selged unenäod on sild sinu teadliku ja alateadliku meele vahel. Need võivad avada ukse sinu sisemise tarkuse juurde, mida sa igapäevaelus ei pruugi märgata. See on nagu kõnelus oma hinge varjatud osadega, mis teab rohkem, kui meie teadlik meel.

Kuidas alustada oma teekonda selgete unenägude maailmas?

Alusta lihtsalt ja kannatlikkusega. Selgete unenägude kogemine võib võtta aega, kuid see on teekond, mis on sama väärtuslik kui sihtpunkt ise.

Pane oma voodi kõrvale unenäopäevik ja pliiats. Hommikul, enne kui tõused või haarad telefoni, kirjuta üles kõik, mida oma unenägudest mäletad. Isegi väikesed fragmendid on olulised. Mõnikord tuleb unenäo mälestus tagasi alles päeva jooksul – ka need kirjuta üles.

Loo õhtune rituaal, mis valmistab sind ette kvaliteetseks uneks ja selgeteks unenägudeks. Väldi ekraane vähemalt tund enne magamaminekut, joo taimeteed, mis toetab und, nagu näiteks meliss või lavendel, ja tee lühike meditatsioon, kus keskendud kavatsusele näha selgeid unenägusid.

Magamistoa keskkond mängib samuti olulist rolli. Hämar valgus, värske õhk ja natuke lavendliõli padjakattel võivad luua ideaalse atmosfääri sügavaks ja selgeks uneks. Võid asetada voodi kõrvale kristalle, näiteks roosa kvarts või ametüst, mis toetavad intuitsiooni – ametüst on selleks ideaalne kaaslane.

Unenägude maailm on sinu enda sisemine universum. See on paik, kus tavapärased füüsika seadused ei kehti ja kus sinu loovus ja kujutlusvõime saavad vabalt lennata.

 

Merily